Studia za granicą? Zobacz, jak się do nich przygotować.

20/02/2018

Już niedługo rozpoczyna się nowy rok akademicki. Młodzi Polacy chętnie wyjeżdżają na studia za granicę - najczęściej wybieramy niemieckie, angielskie oraz francuskie uczelnie. Zanim jednak rozpoczniecie naukę za granicą, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do takiego wyjazdu.

Ci, którzy planują najbliższy rok akademicki spędzić na zagranicznej uczelni, prawdopodobnie mają już większość spraw dopiętych na ostatni guzik. Na pewno jednak znajdą się wśród nich osoby, które zostawiają wszystko na ostatnią chwilę lub nieświadomie o czymś zapomniały. Są też tacy, którzy jeszcze w tym roku się nie zdecydowali, ale rozważają kontynuację nauki za granicą. Może nasz poradnik pomoże w podjęciu decyzji i na następny semestr lub rok wyjadą na stypendium.

Zastanawiacie się, jaki sens mają zagraniczne studia? Bardzo duży. Przede wszystkim to doskonała możliwość, aby opanować biegle dany język obcy i to w sposób, jakiego nie nauczysz się w żadnej szkole. Używany na co dzień, nie tylko daje możliwość poznania słownictwa z każdej dziedziny, ale również nauczy myślenia w danym języku, a to tak naprawdę najważniejsza droga do płynnego posługiwania się obcym językiem.

Studia w odległym, egzotycznym państwie, o zupełnie innej kulturze, w mało popularnym języku, mogą w przyszłości dodatkowo zaprocentować. Jako osoba znająca nietypowy język i obeznana z daną kulturą, wyróżnisz się na rynku pracy i być może znajdziesz dla siebie niszę, w której nie będziesz miał sobie równych. W dzisiejszych czasach każdy zna jakiś język obcy, ale nadal na rynku pracy poszukiwani są pracownicy władający tymi mniej popularnymi lub też znający bardzo wąskie specjalistyczne słownictwo w tych bardziej popularnych językach. Nie znaczy to jednak, że należy wybierać tylko odległe państwa. W Europie też warto studiować. Każdy kraj ma swój sposób nauczania. Warto poznać inne metody, gdyż mogą otworzyć wam oczy na nowe możliwości, pozwolić rozwijać się w tych dziedzinach, które mogły być dla was do tej pory niedostępne lub nieodkryte. Ponadto dłuższy pobyt w danym państwie pozwoli zagłębić się w kulturę, poznać zwyczaje i mentalność mieszkańców.

Tak więc zalet studiów zagranicznych jest wiele i na pewno zaprocentują, gdy będziecie już szukać pracy. Pamiętajcie też o niezapomnianych chwilach, wspomnieniach, znajomościach i przyjaźniach, niejednokrotnie z ludźmi z całego świata. One też mogą w przyszłości przynieść korzyści...

Wróćmy jednak do przygotowań do wyjazdu. Przede wszystkim trzeba wybrać kierunek studiów, kraj i uczelnię. Zaczynamy właśnie w takiej kolejności. Najpierw musimy określić, co chcemy studiować, potem w jakim kraju (decydująca jest znajomość języka), a na końcu wybieramy uczelnię.

A co oferują i czego wymagają uczelnie? Jakie są opłaty? Czasami barierę stanowią nie język czy wymogi edukacyjne, a właśnie koszty. Niestety nie każdego stać na wymarzone zagraniczne studia (choć większość uczelni ma rozbudowane programy stypendialne, które są tu bardzo pomocne i warto się z nimi wcześniej zapoznać).

W Niemczech czeka na Polaków wiele programów stypendialnych, a najłatwiej dostać się na uczelnie we wschodnich landach, z racji słabego zaludnienia tych regionów. Aby rozpocząć studia na większości niemieckich uczelni, wystarczy polska matura. W USA będzie już znacznie trudniej, oprócz znajomości języka będziecie musieli napisać esej po angielsku, zdać międzynarodową maturę z bardzo dobrym wynikiem i zebrać rekomendacje od swoich nauczycieli lub wykładowców. W Wielkiej Brytanii podstawowym kryterium obowiązującym prawie wszędzie jest udokumentowana znajomość języka – najczęściej wymagany jest Certificate in Advanced English (CAE). Studia są płatne, a czesne jest ustalane indywidualnie przez każdą uczelnię. Istnieją jednak pożyczki studenckie, o które każdy może się starać. Zaletą takiej pożyczki jest możliwość jej spłaty dopiero po rozpoczęciu pracy. Najlepsi studenci mogą też starać się o anulowanie długu. Natomiast studia we Francji są teoretycznie bezpłatne, jednak należy opłacić coroczne wpisowe. Tutaj, podobnie jak w Niemczech, wystarczy polska matura, aby dostać się na francuską uczelnię. W Szwecji i Danii za studia nie płaci się, a w Holandii opłaty zależą od kierunku. Wszędzie jednak możecie starać się o stypendia, granty i zasiłki studenckie.

Im bardziej prestiżowa uczelnia, tym oczywiście trudniej się na nią dostać, dlatego tym najambitniejszym zalecamy rozpoczęcie przygotowań nawet kilka lat przed planowanym wyjazdem. Choć dla wielu brzmi to strasznie, czasem już w gimnazjum warto zastanowić się nad przyszłością i podjąć decyzje, które w późniejszym okresie mogą pomóc dostać się na wymarzone studia.

W następnej kolejności pomyślcie o mieszkaniu. Nie każdy bowiem dostanie miejsce w akademiku, choć, co ważne, jako studenci z zagranicy na wielu uczelniach dostaniecie dodatkowe punkty, które zwiększą szanse na otrzymanie miejsca w domu studenckim. Jeśli to się nie uda, trzeba zadbać o lokum na własną rękę. Niektóre uczelnie pomagają swoim studentom. W pierwszej kolejności sprawdźcie więc, czy wybrana przez was szkoła będzie mogła pomóc – może mają np. listę osób, które chcą wynająć mieszkanie lub pokój studentom. Drugim sposobem na szukanie mieszkania jest oczywiście internet. Informacji szukajcie na forach poświęconych mieszkaniu i studiowaniu za granicą, ale także na portalach społecznościowych. Warto np. umieścić informację, że szukacie kwatery i prosić znajomych, żeby ją udostępniali. Jest duże prawdopodobieństwo, że znajomy, znajomy znajomego lub jeszcze ktoś inny był, jest lub wybiera się w to samo miejsce co ty. Może ma tam znajomości albo sprawdzoną kwaterę.

Kiedy wszystkie formalności i sprawy praktyczne zostaną załatwione, czas pomyśleć o jeszcze dwóch kwestiach. Czy miejsce do którego jedziecie jest kulturowo bardzo odmienne od Polski? Czy są jakieś wymogi dotyczące stroju, zachowania, poruszania się po mieście? Może jedziecie np. do kraju muzułmańskiego, gdzie kobiety muszą ubierać się w specyficzny sposób? Taka wiedza może okazać się bardzo pomocna, gdyż umożliwi wam odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu i spakowanie. I właśnie tą drugą rzeczą, o której warto pomyśleć zawczasu jest pakowanie. Zastanówcie się, co koniecznie musicie zabrać ze sobą, a co warto kupić już na miejscu. Czasem nie warto brać nadmiernie dużego bagażu, za który będziecie musieli dodatkowo zapłacić na lotnisku, gdyż wiele produktów możecie spokojnie zakupić na miejscu, co wbrew pozorom może wyjść taniej.

Wybierając studia za granicą, zawsze pamiętajcie o odpowiedniej polisie turystycznej. W razie nieprzewidzianych sytuacji czy problemów ze zdrowiem, możecie liczyć na szybką i sprawną pomoc. Wyjeżdżając z ubezpieczeniem Twoja Karta Podróże Student, dedykowanym osobom do 28 roku życia, macie zapewnioną roczną, kompleksową ochronę ubezpieczeniową podczas pobytu za granicą.

Dołącz do nas na FB: www.facebook.com/TwojaKartaPodroze