Student w Rosji

20/02/2018

Rosja to bez wątpienia fascynujący kraj z bogatą kulturą. Jeśli właśnie to kryterium bierzesz się pod uwagę odnośnie miejsca kontynuacji nauki, to jest to kierunek w sam raz dla Ciebie.

Garść konkretów

W Rosji na studia idzie się w wieku 17 lat. O przyjęciu na uczelnię, prywatną lub państwową, decyduje egzamin zdawany na koniec szkoły średniej. Odpowiednikiem polskich studiów magisterskich są 5- lub 6-letnie tzw. studia specjalistyczne. Po nich uzyskuje się tytuł specjalisty. Po kolejnych 2 latach nauki można zdobyć tytuł magistra. Jeśli chciałbyś studiować krócej, możesz wybrać 4-letnie studia wyższe. Dają one tytuł bakałarza, czyli odpowiednik polskiego licencjata. Rok akademicki rozpoczyna się 1 września, a kończy 30 czerwca.

Wybór uczelni

Najbardziej znanymi rosyjskimi uczelniami wyższymi są Moskiewski Państwowy Uniwersytet im. M. B. Łomonosowa, Państwowy Uniwersytet w Saint-Petersburgu, Irkucki Państwowy Uniwersytet.

Koszt studiów

Najbardziej znane uczelnie należą nie tylko do jednych z najlepszych w świecie, ale i najdroższych. Choć studia dzienne na uczelniach państwowych są bezpłatne, to już np. za zarządzanie czy ekonomię na uczelni prywatnej lub publicznej w trybie niestacjonarnym trzeba zapłacić nawet 25 tys. zł, niewiele mniej - ok. 20 tys. zł za politykę światową, procesy globalne i medycynę. Lingwistyka może kosztować od 18 tys. zł do 29 tys. zł.

Formalności

Informacje dotyczące procedur związanych z ubieganiem się o przyjęcie na studia w Rosji dostępne są w Rosyjskim Ośrodku Kultury i Nauki w Warszawie i na stronie: http://www.ronik.org.pl/index.php/pl/edukacja-w-rosji Przed rozpoczęciem studiów w Rosji trzeba spełnić szereg formalności, w tym zdać test ze znajomości języka rosyjskiego (dla osób nie znających języka organizowane są kursy trwające rok), złożyć odpowiednie wnioski i podania, przeprowadzić badania na AIDS. Jeśli pozytywnie przejdziesz proces rekrutacji, pamiętaj, aby do Rosji zabrać ze sobą: paszport, oryginały dokumentów poświadczających wykształcenie z załącznikami, wyniki badań lekarskich oraz dodatkowo 7 fotografii.

Codzienne życie

Sklepy spożywcze otwarte są od 8.00 do 19.00, z przerwą od 13.00 do 14.00 lub od 10.00 do 19.00 z przerwą od 14.00 do 15.00. Artykuły spożywcze, papierosy, kwiaty itp. można nabyć także w wielu kioskach, w większości otwartych całą dobę. Znajdziesz je niedaleko każdej stacji metra. W wielu sklepach spotkasz się z napisem "Y.E.”'' co znaczy "uslownyje jedinicy”. Jedna "uslowna jedinica''” odpowiada jednemu dolarowi. Właściciele sklepów piszą tak dlatego, że przepisy handlowe w Rosji zabraniają podawać ceny w dolarach, ale wymyślanie własnych przeliczników nie jest zakazane. Na wielu rynkach moskiewskich, jeżeli nie będziesz miał rubli, również zapłacisz dolarami. Sprzedawcy przyjmują amerykańską walutę po kursie z kantorów wywiany.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym

Każdy kto wyjeżdża za granicę powinien pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Nie inaczej jest w przypadku wyjazdu do Rosji. Korzystanie z prywatnej płatnej służby zdrowia jest kosztowne. Pamiętaj więc o Twojej Karcie Podróży Student, która daje kompleksowe ubezpieczenie ważne przez 365 dni, specjalnie dedykowane osobom do 28. roku życia. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dołącz do nas na FB: www.facebook.com/TwojaKartaPodroze