Student w Niemczech

20/02/2018

Początki zawsze są trudne. Nawet w innym mieście we własnym kraju przez pierwsze tygodnie czy miesiące czujemy się obco i nieswojo. Dużo większym szokiem jest z całą pewnością przeprowadzka poza granice Polski. Dlatego warto dobrze przygotować się do takiego pobytu.

Pozwolenie na pobyt i dokumenty

Chcąc studiować w Niemczech będziecie potrzebowali urzędowej legalizacji pobytu. Należy jej dokonać w ratuszu na terenie dzielnicy lub miasta, gdzie będziecie mieszkać. Do urzędu wieźcie następujące dokumenty: dokument tożsamości, zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego, umowę lub inny dokument potwierdzający wynajem mieszkania.

W razie problemów pomocy udzielą Wam akademickie urzędy dla obcokrajowców (Akademisches Auslandsamt) działające przy uniwersytetach. W Niemczech zachowują ważność polskie dokumenty, tj. prawo jazdy i paszport.

Gdzie zamieszkać?

Oczywiście, podobnie jak w Polsce, każda uczelnia dysponuje akademikami. Jednak najbardziej popularne wśród studentów są Wohnungsgemeinschaften czyli tzw. WG. Jest to nic więcej jak wspólnota mieszkaniowa, w której mieszka po kilku studentów. W wielu miastach działają też pośrednictwa mieszkaniowe (Mietwohnzentrale) oraz spółdzielnie. Pamiętajcie też, że niemieccy studenci również wyjeżdżają na różne stypendia lub zwyczajnie robią sobie przerwę w studiach. Wtedy bardzo chętnie wynajmują swoje pokoje zagranicznym kolegom. Tak więc warto rozglądać się za tego typu ogłoszeniami.

Jeśli zdecydujecie się na wynajem mieszkania, warto pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim raczej nie ominie Was kaucja w wysokości miesięcznego czynszu. Poza tym umowy najmu są zwykle zawierane na rok lub czas nieokreślony, przy czym w umowie jest zapis o okresie wypowiedzenia (zwykle 3 miesiące).

Mieszkanie oczywiście najłatwiej znaleźć przez internet. Wiele ogłoszeń pojawia się w lokalnych gazetach, najlepiej sprawdzać sobotnie wydania, wtedy jest ich najwięcej. Mnóstwo ofert znajdziecie również na tablicach ogłoszeń (tzw. Schwarze Bretter) na uniwersytetach.

Najdrożej jest w Monachium, gdzie czynsz wynosi 10 euro za m2 + opłaty licznikowe. Natomiast najtańsze mieszkania znajdziecie w Lipsku.

Na koniec jeszcze jedna podpowiedź, nie tylko dla studentów wybierających się do Niemiec. Przy krótkich wypadach warto korzystać ze strony http://www.couchsurfing.org/, gdzie znajdziecie oferty osób, które za darmo lub symboliczną opłatę oferują nocleg podróżującym studentom w wielu ciekawych miejscach nie tylko Europy.

Ile kosztuje życie?

Ceny żywności w Niemczech nie są zbyt wygórowane. Jednak, jak już pisaliśmy powyżej, znaczną część Waszych środków pochłonie czynsz. Miesięcznie będziecie więc potrzebowali około 500 – 700 euro, ale oczywiście ostateczna kwota zależy od Was samych i Waszej gospodarności.

Jakie są przykładowe ceny? Obiad w stołówce uniwersyteckiej to koszt około 3 euro, chleb w supermarkiecie to minimum 1,5 euro (w piekarni będzie znacznie drożej). Piwa w pubie napijecie się już od 2 euro, a za kino zapłacicie około 5 euro. Studentom w wielu miejscach związanych z kulturą przysługują zniżki, warto się więc o nie dowiadywać. W Niemczech będziecie ponadto zwolnieni z opłat RTV.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym

Każdy kto mieszka na terenie Niemiec powinien być ubezpieczony. Studenci mogą skorzystać ze specjalnych ofert kas chorych (Krankenkasse). Co ważne w wielu przypadkach ubezpieczenie obejmuje również opiekę stomatologa. Składki dla studentów do 30. roku życia wynoszą około 70-80 euro miesięcznie. Powyżej 30. lat składka może wynieść nawet 150 euro. Jeśli będziecie potrzebować konsultacji lekarza rodzinnego wystarczy zarejestrować się w najbliższej praktyce lekarskiej. Mając wykupione ubezpieczenie, podczas wizyty należy pokazać specjalną kartę, którą otrzymaliście w kasie chorych.

Większość praktyk nie działa w weekendy i środy po południu. W te dni najlepiej udać się do szpitala.

Numerem alarmowych w Niemczech, podobnie jak w Polsce, jest 112. Warto też zapamiętać numer 19240 (poprzedzony numerem kierunkowym miasta), gdyż przyda Wam się on w przypadku zatruć pokarmowych.

Pamiętajcie również o Twojej Karcie Podróży Student, która daje kompleksowe ubezpieczenie ważne przez 365 dni, specjalnie dedykowane osobom do 28. roku życia. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: http://pl.april-international.com/polska/ubezpieczenie-twoja-karta-podroze-student

Podróżuj bez stresu

W Niemczech osoby prywatne nie muszą płacić za drogi ekspresowe i autostrady. Tutaj warto pamiętać, że drogi te są utrzymywane z dość wysokiego podatku drogowego, który jest pobierany od kierowców. Dlatego jeśli posiadacie samochód należy go zarejestrować w Niemczech, w przeciwnym razie grozi Wam wysoka kara.

Jeśli nie macie samochodu, możecie skorzystać z jednej z central (Mitfahrtzentrale), które są formą bezpiecznego autostopu. W bazie znajduje się około 600 tysięcy kierowców i e-autostopowiczów. Jest to o tyle bezpieczne, że osoba oferująca przejazd musi się zarejestrować i podać swoje dane. Po odbytej podróży autostopowicz z kolei może się podzielić swoją opinią o kierowcy.

Podróżować możecie oczywiście również koleją niemiecką, czyli Deutsche Bahn. Nie jest to zbyt tani środek transportu, ale za to bardzo komfortowy, a dzięki licznym promocjom i ofertom specjalnym da się obniżyć koszty na tyle, żeby i studenta było na taki przejazd stać.

Student dorabia po zajęciach

Każdy student w Niemczech ma prawo do legalnego zatrudnienia bez jakichkolwiek dodatkowych pozwoleń. Pamiętajcie jednak, że liczba godzin, które wolno Wam przepracować jest ściśle określona i może się różnić w zależności od kraju związkowego.

Odrobina Polski za granicą

W każdym większym mieście bez problemu znajdziecie sklep z polską żywnością i prasą. W niektórych supermarketach są nawet całe działy lub choćby półki z typowo polskimi specjałami. Warto pamiętać również o handlu obwoźnym, który ma miejsce w niedziele przy Polskich Misjach Katolickich. Można wtedy poprosić o sprowadzenie z kraju jakiegoś produktu, jeśli nie uda się Wam go nigdzie kupić.

Dołącz do nas na FB: www.facebook.com/TwojaKartaPodroze