Student w Hiszpanii

20/02/2018

Hiszpania? Ciepła, barwna, ciekawa. Może tam właśnie chciałbyś studiować lub już studiujesz? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Gdzie studiować?

W Hiszpanii jest aż 67 uniwersytetów, z czego 49 to uczelnie publiczne, 14 to placówki prywatne i 4 katolickie. Podzielone są na 4 grupy: uczelnie uniwersyteckie (escuelas universitarias), college uniwersyteckie (colegios universitarios), fakultety (facultades) oraz wyższe szkoły techniczne (escuelas técnicas superiores). Do wyboru są również szkoły artystyczne (conservatorios superiores), plastyczne (escuelas de arte) i sportowe.

Jak zdobyć miejsce na uczelni?

Jeśli posiadasz świadectwo maturalne możesz starać się o miejsce na hiszpańskiej uczelni. Procedurę powinieneś zacząć od skontaktowania się z UNED (Universidad Nacional de Educatión a Distancia) poprzez stronę http://portal.uned.es/portal/page?_pageid=93,932663&_dad=portal&_schema=PORTAL. Wypełnij specjalny formularz i prześlij swoje dokumenty pocztą. W UNED sprawdzą, czy posiadane przez Ciebie wykształcenie jest odpowiednie i wystawią certyfikat (credencial de acceso). Następnie UNED zbada, czy na wybranym przez Ciebie kierunku są wolne miejsca. W przypadku, gdy liczba kandydatów jest większa niż liczba miejsc, uczelnia organizuje konkurs świadectw. W niektórych regionach Hiszpanii, np. W Barcelonie, niezbędne będzie również wysłanie specjalnego zgłoszenia do lokalnych władz samorządowych. Dodatkowo, żeby móc podjąć studia z wykładowym językiem hiszpańskim trzeba posiadać certyfikat DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera). Studiować można też po katalońsku i baskijsku.

Koszty studiów

Studiując w Hiszpanii co roku będziesz musiał wpłacić wpisowe, które wynosi od 500 do 1200 euro w przypadku uczelni publicznych i od 5 do 12 tys. euro w przypadku uczelni prywatnych. Zapłacisz również za każdy zdobyty punkt ECTS (od 16 do 30 euro). Szczegółowe informacje o czesnym znajdziesz na stronach uczelni.

Gdzie zamieszkać i za ile?

Większość studentów wybiera akademiki. Najwięcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie Rady Szkół Wyższych Hiszpanii (Consejo de Colegios Mayores de Espana): http://www.consejocolegiosmayores.es. Jednak musisz pamiętać, że miejsce w akademiku to spory wydatek - od 300 do 700 euro miesięcznie. Zdecydowanie taniej będzie poszukać pokoju do wynajęcia poza kampusem. Taki pokój można wynająć już za 150-200 euro. Zakwaterowania możesz znaleźć na polskojęzycznej stronie www.spain.info oraz na portalu akademickim www.universia.net.

Ile kosztuje życie?

Według informacji podawanych przez uczelnie miesięczne wydatki studenta to ok. 900-1100 euro, w zależności od miasta, ale i stylu życia. Przykładowo bochenek chleba to koszt ok. 0,8 euro, kawa kosztuje ok. 1,25 euro, jednorazowy bilet komunikacji miejskiej 1,5 euro (miesięczny bilet to koszt 40-50 euro), abonament za internet to koszt 25-30 euro, a bilet kolejowy z Madrytu do Barcelony ok. 100 euro.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym

Po przyjeździe do Hiszpanii musisz złożyć dokumenty poświadczające, że jesteś studentem. Zrobisz to np. na komisariacie (Policia Nacional). Otrzymasz kartę studenta i kartę zapewniającą dostęp do opieki medycznej (trajeta sanitaria). Pamiętaj, że kompleksowe ubezpieczenie zapewni Ci Twoja Karta Podróże Student. Ubezpieczenie ważne jest przez 365 dni i specjalnie dedykowane osobom do 28. roku życia.

Student dorabia po zajęciach

W Hiszpanii bez trudu będziesz mógł podjąć pracę, jednak tylko w niepełnym wymiarze godzin. Co więcej uczelnia pomoże Ci znaleźć zajęcie. Pamiętaj, że to nie może być Twoje jedyne źródło utrzymania. Więcej informacji na temat pracy znajdziesz tutaj: http://www.mtas.es.

Dołącz do nas na FB: www.facebook.com/TwojaKartaPodroze