Sport to zdrowie!

21/02/2018

Wszędzie słyszymy, że sport to zdrowie. Czy zawsze tak jest? Czy sporty ekstremalne zawsze są bezpieczne? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Sporty ekstremalne to coraz częściej balansowanie na granicy ludzkiej wytrzymałości, a nawet na granicy życia i śmierci. Ich uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia, ale także skłonności do brawury i zachowań niebezpiecznych.

Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z emocjami, pokonywaniem skrajnych trudności zewnętrznych i ograniczeń psychicznych.

Jakie sporty zaliczamy do sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka?

Jest ich wiele i ciągle przybywa. Słownikowa definicja sportów ekstremalnych to:

Sporty ekstremalne – to dyscypliny sportowe, których bezpieczne uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia, w szczególności: skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, baloniarstwo, szybownictwo, skoki bungee, kolarstwo górskie, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, speleologia.

Sporty wysokiego ryzyka

Natomiast za sporty wysokiego ryzyka uważa się rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie z wykorzystaniem aparatów oddechowych, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, jazdę konną, surfing, windsurfing, jazdę na nartach wodnych oraz sporty, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie, paintball, speedball.

Z punktu widzenia ubezpieczyciela

W sensie ryzyka ubezpieczeniowego w dużej mierze uznanie danej aktywności za sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny, zależy od definicji, jaką stworzy Towarzystwo Ubezpieczeń. Bez wątpienia jednak w każdej definicji znajdą się te sporty, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności i zwiększa ryzyko wypadku lub urazu, albo też gdy udzielenie pomocy poszkodowanemu, będzie wymagało użycia specjalistycznego sprzętu (np. komora dekompresyjna) lub wezwania wyspecjalizowanych służb. Podczas uprawiania sportów ekstremalnych najważniejszym przeciwnikiem są żywioły: ziemia, woda i powietrze. Tego rodzaju sporty to wyzwanie dla indywidualistów, chcących pokonywać trudności, doznawać nowych, mocnych wrażeń, dawać z siebie wszystko i przeżyć coś niezwykłego.

Rosnąca popularność tego rodzaju aktywności

Pomimo, że sporty ekstremalne najczęściej uprawiane są przez mężczyzn, cieszą się również coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet.

Co sprawia, że ten rodzaj aktywności fizycznej cieszy się coraz większą popularnością? Czy życie codzienne nie dostarcza nam już dość emocji, że chcemy sięgać dalej poszukując większej dawki adrenaliny?

Z roku na rok wzrasta liczba osób, którym tradycyjna turystyka już nie wystarcza. Wiele osób jest coraz bardziej znudzonych biernym wypoczynkiem nad morzem, czy chodzeniem po górach. Zmęczeni pracą i codziennością poszukują możliwości zapomnienia o rzeczywistości, udowodnienia sobie, że sięganie po pozornie niemożliwe, jest jednak dla nich osiągalne.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą coraz częściej biura podróży, posiadające w swojej ofercie oprócz standardowej turystyki krajoznawczo-wypoczynkowej, również wyjazdy dla osób poszukujących większej dawki adrenaliny, podczas których uczestnicy mogą uprawiać różnego rodzaju sporty, w tym również sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka.

Osoby decydujące się na taki wyjazd, nie mogą zapomnieć o wykupieniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, zawierającej w zakresie ubezpieczenia ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka.

Ponieważ z reguły w standardowej polisie uwzględnione jest tylko amatorskie uprawianie sportu, istotnym przy wyborze ubezpieczenia jest fakt, jak ubezpieczyciel traktuje uprawiany przez nas rodzaj aktywności, oraz rozróżnienie terminu „sporty ekstremalne” i „sporty wysokiego ryzyka”.

Jak bezpiecznie uprawiać sporty ekstremalne?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów i przestrzegać pewnych zasad pamiętając o tym, że brawura podczas uprawiania sportów ekstremalnych, które już same w sobie niosą ryzyko kontuzji lub poważnego uszczerbku w zdrowiu, kilkakrotnie zwiększa prawdopodobieństwo ich zaistnienia.

Uprawianie sportów ekstremalnych jest niejednokrotnie balansowaniem na granicy. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność i nie rzucać się w wir wydarzeń myśląc, że nam się uda.

Przed każdym ekstremalnym wyczynem, warto sprawdzić czy sprzęt, którego będziemy używać jest naprawdę dobrze przygotowany i czy warunki pogodowe sprzyjają nam do tego, abyśmy mogli wykonać swoje zadanie. Sprawdźmy też czy w czasie uprawiania sportu w okolicy nie znajdują się inne osoby, które mogą ucierpieć. Nie bez znaczenia jest również jest to, czy danego dnia jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

To wszystko dotyczy niemalże każdej dziedziny sportów ekstremalnych.

Za przykład niech nam posłuży rafting

Rafting to bardzo niebezpieczny sport – gwałtowny wzrost poziomu adrenaliny powoduje już samo wejście na pokład chybotliwego pontonu. Do tego świadomość, że będziemy musieli pokonać skały, rwące potoki, wiry i że ponton w każdej chwili może się wywrócić

Dlatego przygotowanie do wyprawy raftingowej musi obejmować kilka istotnych aspektów, które ułatwią spływ i zmaksymalizują jego bezpieczeństwo.

Element pierwszy to ponton i wiosło. Istotne jest to z jakiego materiału został wykonany, ile ma komór powietrznych oraz ile osób może pomieścić. Ponton powinien być zbudowany z odpowiednio grubego i wytrzymałego materiału z podziałem na 4 lub 5 komór i mieścić od 4-12 osób. Zbyt mała liczba osób w pontonie – może skutkować dużą wywrotnością pontonu lub małą sterownością– jeśli jest ich za dużo. Ponton powinien być wyposażony w footstrapsy (to one mocują osobę do dna pontonu) i w boczne liny, które pomagają w pokonywaniu spadów i zakrętów. Wiosła (pagaje) powinny być lekkie (od 0,8 do 1,3 kilograma) wykonane z mahoniu lub sosny, z jednej strony zakończone piórem.

Drugi element przygotowań to wybór odpowiedniego stroju

Najlepiej zaopatrzyć się w nieprzemakalny strój wykonany z syntetycznego kauczuku, lub w piankę dla nurków. Nieodzownymi elementami są również kamizelka ratunkowa oraz kask. Do tego warto włożyć kurtkę przeciwdeszczową oraz nieprzemakające buty z twardą podeszwą. Należy również zaopatrzyć się w komplet suchej odzieży, którą będziemy mogli włożyć po spływie. Koniecznie należy pamiętać o odpowiednim jej zapakowaniu (np. w nieprzemakalne folie).

Trzeci element to dobranie odpowiedniej ekipy.

Powodzenie oraz bezpieczeństwo spływu zależy od umiejętnego współdziałania grupy ludzi. Długość i trudność trasy spływu powinniśmy dobrać odpowiednio do umiejętności, doświadczenia i kondycji uczestników spływu. Warto również kilka razy pokonać zaplanowaną wcześniej trasę z doświadczonym instruktorem raftingu. Jeśli w grupie są osoby początkujące, lub takie, które nie posiadają żadnego doświadczenia warto im uzmysłowić czym jest uprawianie raftingu i jakie trudności ze sobą niesie.

Jak widzimy na powyższym przykładzie, sportów ekstremalnych nie można wykonywać bez odpowiedniego przygotowania i to zarówno fizycznego jak i wyposażenia. Warto również, jak już wspomniano, zabezpieczyć się wykupując odpowiednią polisę ubezpieczeniową, gwarantującą nam, że jeśli stanie się coś nieprzewidzianego, to uzyskamy fachową pomoc. Doskonałym rozwiązaniem jest Twoja Karta Podróże Sport, dedykowana dla osób, uprawiających sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka.

Dołącz do nas na FB: www.facebook.com/TwojaKartaPodroze